17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

‘Aşı Hayat Kurtarır’

Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018 16:07

Hastalıklardan korunmanın en etkili ve pratik yolu aşı yaptırmak!.


                                       

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol’un verdiği bilgiye aşı, hastalık yapıcı bakteri ve virüslerin zayıflatılmasına yönelik yanıt oluşturmak için ağız ya da enjeksiyon yolu ile vücuda verilen bir materyal..

Aşılama sayesinde bazı hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olduğunu belirten Erol, belirli hastalıkların ise aşılama yoluyla kontrol altına alındığını vurguladı. Erol’un verdiği bilgiye göre, aşının etkinliğinin artırılması için süresi büyük önem taşıyor.

                                     

                                                ÇOCUKLARINIZA YAPTIRMANIZ GEREKEN AŞILAR

Çocukların mikroorganizmalara karşı korunması ve hastalıkların önlenmesi için belirli aşıları yaptırmak gerekiyor.  

Hepatit A, hepatit B, verem, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, suçiçeği, tetanos, kuduz, çocuk felci, boğmaca, grip, tifo, kolera, sarıhumma, meningokok (bazı türleri), veba, çiçek, şarbon, phomokok enfeksiyonları(orta kulak iltihabı, zatürre, menenjit enfeksiyonlarına neden olabilir), rota virüs ishalleri, human papilloma virüs(rahim ağzı kanseri, genital siğiller), hemafilus infulienza tip b enfeksiyonları (orta kulak ihtihabı, zatürre, menenjit enfeksiyonları) gibi aşıların mutlaka yaptırılması gerekiyor.

 

Etiketler: Aşı, Dr. Reyhan Erol