Büyük Göğüsler Bel ve Boyun Fıtığına Neden Olabilir!..

Büyük Göğüsler Bel ve Boyun Fıtığına Neden Olabilir!..

6 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: Yuzde 100 Saglik

Uzmanlar büyük göğüslerin sırt, omuz ve boyun üzerinde ekstra baskı yarattığı ve tedavi edilmediği takdirde bu durumun fıtığa sebep olabileceği konusunda uyarıyor.

“Meme Küçültme Ameliyatına” SGK destek sağlıyor.

Üniversite hastanesi olmasının ardından üçüncü basamak işlemlerin yapıldığı İEÜ Medical Park Hastanesi’nde, hastalar meme küçültme ameliyatı için SGK’dan destek alabilecek.

Meme küçültme ameliyatının estetik kaygıların yanı sıra medikal nedenlerden dolayı da yapıldığını söyleyen İzmir Ekonomi Üniversitesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Doktor Öğretim Üyesi Op. Dr. Onur Evren Yılmaz, memelerin büyüklüğüne bağlı olarak görülen bel ve boyun ağrılarının meme küçültme ameliyatı ile çözülebilecek problemler olduğunu söyledi.

Hasta Memnuniyeti Yüksek

Meme küçültme ameliyatının memelerin normalden büyük ve sarkık olmasından dolayı ya da yol açtığı medikal problemlere bağlı olarak tercih edilen bir operasyon türü olduğunu söyleyen Yılmaz, “Büyük memeler omuz ve sırt ağrısına hatta fıtık hastalıklarının oluşmasına ve ilerlemesine sebep olabilir. Meme altında terleme, kızarma ve kaşıntı yapar. Sütyen askı yerinde çökmeye ve göğüs kafesine baskı yaparak akciğer kapasitesinin azalmasına neden olabilir. Meme küçültme ameliyatları oldukça sık yaptığımız ve hasta memnuniyeti yüksek işlemlerdir. Tüm bu fiziksel nedenlerin yanı sıra, memelerin büyüklüğünden rahatsız olan kişilere de yapılabilir. Meme küçültme ameliyatındaki amacımız, az ameliyat iziyle hastanın istediği boyutlarda, eşit büyüklükte, simetrik ve estetik görünüme sahip meme elde etmektir.” dedi. 

Meme küçültme ameliyatının yaklaşık olarak 2 ila 3 saat arasında süren cerrahi bir işlem olduğunu belirten Yılmaz, “Ameliyatlarda ters T ya da lolipop kesi metotlarını kullanıyoruz. Ameliyatta hangi metodun uygulanacağına bir takım parametrelere bakarak karar veriyoruz. Bunlar kişinin gövde yapısına, memenin boyutuna, meme başının yerine, cilt yapısına göre değişiyor. Ameliyattan sonra hastamızı bir gün hastanemizde yatırıyoruz. Kendinden eriyen estetik dikişler olduğu için pansumana gerek olmuyor. 2 gün sonra yıkanmasına izin veriyoruz. Korkulduğu gibi ağrılı bir ameliyat değil. Sıklıkladuyduğumuz bir geri bildirim keşke daha önce olsaydım oluyor.Ameliyatın ardından birinci ve ikinci haftalarda kontrollerini yapıyoruz. İkinci haftada yapılan kontrol sonunda izlerin kaybolmasına yönelik kremler kullanıyoruz. Hastalar kısa sürede normal yaşamına geri dönüyor Genelde 5 gün sonra masa başı bir işe dönebilir hale gelinir. Daha doğum yapmamış ya da tekrar çocuk sahibi olmayı düşünen kişilerde emzirme ile ilgili çekinceler olabilmekte. Süt kanallarının korunarak yapıldığı yöntemlerle bu risk oldukça azalmaktadır. ” diye konuştu.

SGK Destek Veriyor

Sağlık açısından bu ameliyatı olması gerekli kişilerin 3. basamak bir hastaneden (üniversite ya da eğitim araştırma hastanesi) alınan heyet raporu ile sosyal güvence desteğinden faydalanabileceğinden bahseden Op. Dr. Onur Evren Yılmaz, “Kriterlere uyan uygun hastalarımız, İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastane’mizden meme küçültme ameliyatı için SGK desteğinden yararlanabilirler. Büyük memelerin fiziksel etkilerinin yanı sıra psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır. Kişide özgüven eksiliğine ve mutsuz olmasına neden olabilir. Bu şikâyetleri yaşayan kişilerin bu konuda deneyimli bir hekime başvurmaları gerekmektedir.” dedi.