Erkek Bebeklerin Doğar Doğmaz Sünnet Edilmesi Doğru Değil…

Erkek Bebeklerin Doğar Doğmaz Sünnet Edilmesi Doğru Değil…

5 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: Yuzde 100 Saglik

Bebek Sünnetinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Soygür’ün verdiği bilgiye göre; erkek bebeklerin doğar doğmaz sünnet edilmesi doğru değil..

Tıbbi nedenler dışında yapılan sünnet için uygun olan dönemlerden bir tanesi de erken bebeklik dönemidir.

Günümüzde, hemen doğumu takip eden saatlerdeki çok erken sünnet uygulamaları artık uygulanmıyor.

Bebeğin doğum sonrası çevreye ve anneye uyum sağlaması, annenin de aynı şekilde bebeğe uyum sağlaması ve emzirmeye başlamasının yanı sıra göbek bağının düşmesi ve doğum sonrası sarılık gibi problemlerin tamamen ortadan kalkması beklenerek sünnetin daha sonra yapılması önerilmektedir.

Bebekler de Acıyı Hissediyor

Geçmiş yıllarda yeni doğmuş bebeklerin ağrı duymadıklarına inanılarak sınırlı uyuşturma bile kullanılmadan sünnet yapılıyordu. Ancak son yıllarda yapılan bebeklerin yeni doğdukları andan itibaren ağrıyı hissettiklerini ortaya koymuştur bu nedenle anestezi uygulanmadan sünnet yapılmamaktadır.

Günümüzde en doğru kabul edilen uygulama, bebek 1 buçuk aylık olduktan sonra lokal anestezi uygulayarak yapılan sünnet işlemidir.

Sünnet, bir buçuk ile 6 ay arasındaki bebeklerde, genel anesteziye gerek kalmaksızın, sadece lokal anestezi ile,  rahatlıkla yapılabilmektedir.

Lokal anestezi ile yapılan sünnetin avantajları, bebeğin genel anestezi almaması, anestezi için aç kalmasına gerek kalmaması ve genel anestezi açısından öncesinde kan tahlili gibi girişimlere ihtiyaç duyulmamasıdır.

Ancak ister lokal ister genel anestezi ile olsun, ideal olan uygulama, tüm sünnetlerin ameliyathane şartlarında yapılmasıdır.

Bu şekilde hem enfeksiyon riski çok azalır, hem de kanama gibi istenmeyen problemler ile neredeyse hiç karşılaşılmaz.

Sünnetin hangi yöntemle yapılacağı ise, sünnetin yapacak doktorun tecrübesine ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Doğru ve bilinçli bir şekilde yapıldıktan sonra, klasik cerrahi sünnet ya da metal veya plastik klempler kullanılarak yapılan sünnet tekniklerinin birbirlerine üstünlükleri yoktur.

Sünnet Öncesi Yapılması Gerekenler

Sünnet öncesi bebeklerin mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir.

Bu muayenede bebeğin pipisinde, peygamber sünneti (hipospadias), eğrilik ya da dönüklük gibi sorunlar tespit edilirse, sünnetinin kesinlikle yapılmaması ve ertelenmesi gerekir. Biraz daha büyük aylarda, bebek 6-7 aylık olunca, genel anestezi altında bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından yapılacak düzeltici cerrahi ile birlikte hem altta yatan sorun çözülür hem de sünnet yapılmış olur. 

Ayrıca, sünnet öncesi muayenede, pipinin sünnet sonrası gömülü kalabilme olasılığı olduğu anlaşılırsa, yani pipi gömülü kalmaya yatkınsa, bu durumda da sünneti biraz daha büyük aylara ertelemek ve genel anestezi altında sünnet ile birlikte gömüklüğü de düzeltmek gerekir. Böylece sünnet sonrası ortaya çıkabilecek telafisi güç problemler, sünnet öncesi yapılan kısa bir muayene ile ortaya konup önlenmiş olacaktır.

Sünnet Sonrası Bakım

Erken bebeklik döneminde yapılan sünnetlerin iyileşmeleri daha hızlı olmakta ve sünnet sonrası bakımları da, bebek henüz bezli olduğu için, çok daha kolay yapılmaktadır.

Sünnetten hemen sonra bezin kapatılmasında bir sakınca yoktur. Tercihan pipi açık bırakılır, bazen çıkarması çok kolay ince bir bant yapıştırılır. Pansumanı açmak da bebeklerin oldukça keyfini kaçıran ve ağrılı bir işlem olduğu için mümkünse çok sıkı bir pansuman yapmamak gerekir.

Sünnet sonrası 4-5 saat kadar lokal anestezinin etkisi devam ettiği için bu dönemde bebek hiç ağrı hissetmeyecektir. Ancak sünnet sırasında hareketsiz kaldıkları için bebeklerin çoğu sünnet sırasında ve sonrasında bir süre ağlayabilirler. Bu bebeğin ağrısı olduğu anlamına gelmez.

İlk gün gerekirse popodan fitil tarzında 1-2 kez ağrı kesici uygulanabilir.

Genellikle ağızdan antibiyotiği gerek olmaz ama pipi üzerine 3-4 gün süre ile antibiyotikli kremler sürülebilir.

Doktorun görüşü alınarak, sünnet sonrası 2 ve 3’üncü günlerde ılık suya oturtma şeklinde banyolara başlanabilir. Bir süre banyo sırasında o bölgeye sabun ya da şampuan gelmemesine dikkat etmek gerekir.

Bir hafta sonra bir kontrol yapılır.

Sünnet sonrası pipide, şişlik, kızarıklık, pipi başında kabuklanma ya da morluklar gibi sorunlar olabilir. Bunlar haftalar içerisinde giderek azalır.