17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Göz Hastalıkları

Görme duyumuzdaki önemli bir rahatsızlık: Göz Tansiyonu...

Son Güncelleme : 31 Mart 2021 21:03

Glokom olarak da bilinen göz tansiyonu gözün içindeki basıncın yükselmesi ile görme sinirinde görülen hasardır. Bu hasar görme duyusuna da zarar verebileceğinden göz tansiyonu dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kendini ilk aşamalarda belli etmediği için belirtilerini ve risk gruplarını bilmekte fayda vardır.


Göz tansiyonunun belirtileri arasında ilk sırayı özellikle sabahları artan baş ağrısı alır. Bu ağrı alın bölgesinde ve gözlere yayılan bir alanı kaplayabilir. Göz kısmındaki ağrılar özellikle televizyon seyrederken ya da bir ekrana dikkatli bakarken artar. Bir diğer belirti de zaman zaman görüntünün bulanıklaşmasıdır. Bu bulanıklık kalıcı olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir. Göz tansiyonunun bir diğer belirtisi de ışıklı nesnelerin etrafında görülen halkalardır. Gözde kızarıklık ve ağrı da bu belirtilere eşlik edebilir. Bazı durumlarda kusma ve mide bulantısının da görülmesi normaldir.Hastalığın nedenleri ise çok çeşitlidir.
Genetik faktörler,
Yaş,
Göz yaralanmaları,
şeker hastalığı
Kullanılan bazı ilaçlar bu nedenler arasında sayılabilir.

Göz tansiyonunu tetikleyen faktörler ise
Migren,
Uzun süren kortizon tedavileri,
Yüksek derecelerde hipermetropi ya da miyopiye sahip olma,
Kansızlık ya da tansiyon sorunları olabilir.

Bu rahatsızlığı fark edebilmek ilk aşamalarda çok kolay olmadığı için, kişilerin düzenli olarak göz muayenesine gitmesi ya da bu belirtileri çok hafif olsa da hissediyorlarsa hemen doktora başvurmaları önerilir.

Etiketler: göz , göz tansiyonu , göz sağlığı, gözlere dikkat ,