7℃ hafif yağmur
Ankara Hava Durumu

Ruh Sağlığı (Çocuk-Ergen Yetişkin)

Günümüzün yaygın rahatsızlığı stres, kilo artışının da nedeni

07 Ağustos 2018 16:32

Araştırmalar, stres durumunda insanın daha fazla yemek yediğini ve kilo aldığını söylüyordu. Ancak uzmanlar, artık dengeli beslenme durumunda dahi stresin kilo artışına yol açabildiği görüşünde.


*Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar; artık hayatımızın bir parçası haline gelen stresin, saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, isteksizlik ve duygu durum bozukluklarına yol açtığı gibi kilo almanın da temel sebebi olduğunu gösteriyor.  

*Stres durumunda bazı hormon seviyelerinde değişiklikler de oluyor.

*Özellikle adrenalin ve böbrek üstü bezinden salgılanan glukokortikoid hormonların seviyelerinde farklılıklar gözleniyor.

Dengeli ve düzenli beslenme de olsa stres,  kilo artışının önemli nedenlerinden biri.

Uzmanlar, stres anında duygu durum bozukluğunun geliştiğini, dengeli ve düzenli beslenme olsa bile kilo alınabildiğini belirtiyorlar. Bölgesel yağlanmanın, özellikle karın bölgesi yağlanmasının temel nedenlerinden birinin de stres olduğunu belirten uzmanlar,  "Birçok çalışma göstermiştir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek seviyededir ve vücuttaki depolanma şeklini de değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ vücut için en tehlikeli olandır." diyor.

Uzmanlar, bugün Dünyayı tehdit eden obezite sorunun da stresin önemli rol oynadığını vurguluyorlar.

Etiketler: kilo, kilo artışı , stres ,