17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Genel Sağlık

İyot Yetersizliği İnsan Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018 16:07

Dünyada önemli bir sorun teşkil eden iyot yetersizliği, çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine, yetişkinlerde guatr ve meme kanseri gibi ciddi problemlere yol açabiliyor.


İyot, insan vücudunda başta beyin olmak üzere tüm organların büyümesi, gelişmesi için gerekli hormonların yapımında önemli bir element. İyot yetersizliği pek çok ülkede sosyal ve ekonomik gelişme açısından tehlike oluşturuyor. 1,5 milyar kişi iyot yetersizliğinin olduğu riskli bölgelerde yaşıyor.

                                  

                                                            ÇOCUKLARDA ZEKÂ GERİLİĞİ NEDENİ

İyot eksikliği, çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, yaşıtlarına göre zekâ oranının düşük olması ve öğrenme güçlüğünü beraberinde getiriyor. Son araştırmalara göre, her yıl doğan 40 milyon çocuk annelerinin diyetinde yeterli iyot bulunmaması sebebiyle zekâ geriliği riski ile karşı karşıya bulunuyor.

                                   

                                                          YETİŞKİNLERDE GUATR VE KANSER RİSKİ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ortalama günlük ihtiyaç olan 150 mikrogram iyot yeterince alınamadığı için 740 milyon insanın guatr, dünya nüfusunun %54’ nün ise iyot yetersizliği hastalıklarından etkileniyor. Ülkemizde de iyot yetersizliğine bağlı guatr önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor.

                            

                                                    İYOT YETERSİZLİĞİ YARATAN BESİNLER

Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, turp gibi içinde guatrojen denen antitroit bileşikleri olan sebzeler, tiroit iyot yetersizliğinin oluşmasında etkili olabilir.

                                                                                                                                    İYOT TUZU TÜKETİLMELİ

İyot içeren deniz ve kaya tuzu önemli iyot kaynaklarıdır. Sofrada iyot tuzu tüketimi, iyot eksikliğine çözüm sağlayabiliyor.

Etiketler: İyot Yetersizliği