17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Genel Sağlık

Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor!

Son Güncelleme : 17 Şubat 2021 21:02

Kahvenin insan vücuduna olan etkileri çok uzun yıllardır tartışılıyor. Kahvenin bir faydası daha keşfedildi


Kahvenin insan vücuduna olan etkileri çok uzun yıllardır tartışılıyor. Kahvenin bir faydası daha keşfedildi

Yapılan her araştırma kahvenin farklı bir faydasını ortaya çıkarıyor. İspanya’daki Madrid Özerk Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarına göre; günde en az bir fincan kahve tüketen erkeklerin sağır olma ihtimalinin, kahve tüketmeyenlere oranla yüzde 15 daha az olduğu tespit edildi.

Kadınlarda ise kahve tüketimi ile işitme arasında bir ilişkiye rastlanamadı. Araştırma kapsamında, her gün kahve tüketen 36 bin orta yaşlı kadın ve erkekle ilgili veriler takip edildi. Çalışmanın başında işitme testi yapılan adaylara daha sonraki 11 yıl boyunca iki kez daha test yapıldı.

 

KAHVEYİ ÖLÇÜLÜ TÜKETMEK GEREKİYOR

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, kahvenin güçlü bir antioksidan olduğunu  ölçülü içilmesi uyarısında bulunuyorlar.

Uzmanlar şunu vurguluyor:“Ölçüyü kaçırırsanız yan etkileri olur. Kahveyi, günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketin. Türk kahvesi veya filtre kahve öneriyoruz.. Kahvenin karaciğer yağlanmasından, damarlardaki hasarı gidermeye kadar birçok faydası vardır. Ancak fazla içerseniz kalp ile ilgili sağlık sorunlarına yol açar”

DAMAR YAPISINDAKİ BOZULMALAR TÜM ORGANLARI ETKİLEYEBİLİR

Erkeklerin kalp-damar hastalıklarına daha çok yatkınlığı olduğunu belirten uzmanlar,damar sertliğinin erkeklerde daha fazla görüldüğünü, bu yüzden kahve içen erkekte damar sertliği riski azalırsa sağır olma ihtimalinin de düştüğünü belirtiyorlar.

Etiketler: kahve, kahvenin faydası, ölçülü tüketmek gerekiyor, fazlası zarar