17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Genel Sağlık

Kar ve buzlanmanın getirdiği düşme ve kırıklara dikkat !.

Son Güncelleme : 17 Şubat 2021 21:02

Kış mevsiminin gelmesiyle buzda kayıp düşerek sakatlanmaların sayısı artarken, uzmanlar kayarak düşmenin ciddi sakatlıklara ve ölümlere neden olabileceği uyarısında bulunuyor.


Kış mevsiminin gelmesiyle buzda kayıp düşerek sakatlanmaların sayısı artarken, uzmanlar kayarak düşmenin ciddi sakatlıklara ve ölümlere neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Son günlerde artan kar yağışı ile kırık vakalarında artış yaşanıyor. Yanlış müdahalede felç riski var.

Uzmanlar, kırık vakalarında ilk müdahalenin önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, ilk yardımda yanlış uygulamanın hayati tehlikeyi arttırdığını, kişinin hareket ettirilmemesini vurgulayarak, “yaralanan kişiyi hareket ettirmek felce yol açabilir” uyarısında bulunuyorlar.

Uzmanlar karlı havalar için şu uyarıyı yapıyor: “ yoğun kar yağışının ardından oluşan buzlanma, vatandaşları zora sokuyor. Buzlu zeminlerde yanlış bir adım ya da bir anlık dalgınlık, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere her yaş grubunda ciddi kırıklar ve yaralanmalara yol açabiliyor. İlk yardımda yanlış uygulama hayati tehlikeyi artırıyor. Yaralanan kişiyi hareket ettirmek felce yol açabilir” .

“BURKULMA SONRASI OLUŞACAK BELİRTİLER ÖNEMLİ”

Kaygan, buzlu zeminlerde yanlış bir adımın ya da bir anlık dalgınlıkların ciddi kırıklara ve yaralanmalara neden olduğunu belirten uzmanlar, şu uyarıyı yapıyor: “Asıl önemli olan kaygan zeminden düştüğümüz an yapılacak ilk yardım müdahalesidir. Burkulma, çıkık ve kırıklar birbirleriyle karıştırılabiliyor. Vücudumuzda hareketi sağlayan birtakım eklemler var. Biz bu eklemler sayesinde hareketlerimizi sağlayabiliyoruz. Ayağımız kaydı ve yere düştüğümüz an eklem bölgesi ani olarak ayrılıp, tekrardan eski haline geri dönmesine burkulma diyoruz. Burkulmalar kırılma ve çıkıklara göre daha basit vakalar. Burkulma yaşandığında eklem kısa sürede eski haline geri döndüğü için sonrasın da oluşacak belirtiler bizim için önemli”

 “YARALININ AYAKKABILARI ÇIKARILMAMALI”

Karlı havalarda temkinli olmanın önemli olduğunu belirten uzmanlar;  “ burkulmanın yaşandığı bölge de şişme, morarma, kızarma ve harekete bağlı olarak ağrı meydana gelecektir. Böyle durumlarda ilk yardım olarak yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler var. Öncelikle ayak bileğinde bir problem olduysa ayakkabı çıkarılması yanlıştır. Çünkü çıkarma esnasında topukta hareket meydana gelecek bu da burkulmanın ya da kırığın olduğu çevre dokulara zarar verecek. Belirti olarak ödeme bağlı şişme görüleceği için ilk yardım olarak; ayak bileğini tespit edip bir bezle sabitledikten sonra ayakkabının bağcıklarını çözebiliriz, fermuarlı ise fermuarı açabiliriz” görüşünü dile getirdiler.

Etiketler: karda düşme, buzda düşme, kırıklara dikkat, karda düşme.