Koronavirüs Kanser Riskini Artırdı

Koronavirüs Kanser Riskini Artırdı

26 Mart 2021 Kapalı Yazar: admin

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi tüm yaşam şeklimizi ve toplumsal düzenimizi etkiledi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi KBB Kliniği’nden Prof. Dr. Murat Cem Miman, bu dönemde en önemli sorunlardan birinin kanser hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yaşanan gecikmeler olduğunu söyledi.

Pandeminin ilk yaygınlaştığı ilkbahar döneminden daha yoğun bir hastalık döneminin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Miman, şöyle devam etti: “Covid 19 pandemisinin ilk aylarında kanseri akla getirebilecek yakınmaların olmasına rağmen hastanelere başvurmamış, başvurmaktan çekinmiş, başvurusunu yapmış olsa bile teşhisle ilgili incelemeleri ertelenmiş veya gecikmiş hastalarla karşı karşıya kaldık. O zaman kulaklarımızda yıllar önce afişlere çıkmış şu slogan vardı: “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork”. Ne yazık ki sene başında akla doğrudan kanseri getiren yakınmaları olanlar, hastaneye gitmeyi pandemi sonrasına ertelediler. O an bilinmeyen koronavirüs korkusu, kanser olma endişelerinden daha yüksekti veya bu hastalar hastanelere başvurmuşlar ancak hasta yoğunluğu ve rutin hasta kabulü durdurulmuş kurumlara muayene için randevu bulamamışlar ya da buldularsa da teşhis için gerekli biyopsi, radyolojik inceleme gibi hizmetlerdeki olağan aksamaya takılmışlardı. Ne yazık ki bu gecikme ile hastanemize yaz boyunca gecikmiş kanser hastalarının başvurduğunu gözlemleyip daha ileri protokollerde tedavi planlarını uygulayabildik.” .

Ses Kısıklığı Varsa Dikkat!

Pandemi nedeniyle kanser tedavilerinin yarım bırakılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Miman, “Şu anda yine pandeminin ağır koşullarının yaşandığı günlerdeyiz. Vatandaşlarımızın büyük kısmının başvurduğu hastanelerde yoğun bakımlar dolu, klinikler kapalı, rutin poliklinik ve servis hizmetlerinde doğal olarak işgücü ve kapasite azlığı söz konusu. Ancak bu dönemde de her zaman olduğu gibi kanser başlangıç yakınmaları olan hastalarımız veya teşhis aşamasında bekleyen, tetkikleri yarım kalmış vatandaşlarımız var. Kanserden korkmayıp geç kalmaktan korkarak bu durumlar ihmal edilmemeli.” dedi.