17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Göğüs Hastalıkları

Öksürük deyip geçmeyin!...

Son Güncelleme : 10 Nisan 2021 23:04

Öksürükler önemli bir sağlık sorununun göstergesi veya başlangıcı olabilir.


Üst solunum yollarında meydana gelen ve nefes yollarındaki sinir uçlarının uyarılmasına bağlı olarak oluşan öksürük nefes yollarını çeşitli mikroplar ve yabancı maddelerden koruması bakımından oldukça faydalı bir durumdur. Ancak uzun süren ve halsizlik ya da göğüs ağrısı gibi yan etkilerle seyreden öksürük sağlık probleminin bir göstergesidir.

Öksürüğün görülme süresine bağlı olarak kısa süreli devam eden akut ve uzun süre devam eden kronik öksürük söz konusudur. Ayrıca öksürük boğazlardaki ve akciğerdeki iltihabi durumun görülüp görülmemesine bağlı olarak kuru ve prodüktif öksürük olmak üzere ikiye ayrılır.

Öksürüğün Nedenleri

Üst solunum yolu rahatsızlıkları:
Soğuk algınlığına ve grip gibi enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen öksürüklerdir. Daha çok akut olarak seyreden bu tür öksürüklerin yanında bronşit, faranjit, sinüzit gibi rahatsızlıklara bağlı olarak öksürüğün kronikleşmesi de söz konusu olabilir.

Alerjik etkenler:
Vücudun çeşitli maddelere karşı gösterdiği tepkiye bağlı olarak öksürüğün alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkması söz konusu olabilir. Öksürüğe neden olan alerjenler arasında hava kirliliği, oda parfümü ya da kokulu ürünler, sigara dumanı yer alır.

Çeşitli rahatsızlıklar:
Reflü, astım gibi rahatsızlıkların yanında akciğer ve kalple ilgili ciddi problemlerde de öksürük sık olarak görülen sonuçlar arasında yer alır. Özellikle akciğer kanserine bağlı olarak oluşabilecek öksürük sigara kullanmayanlarda tanının konulmasında önemli etkenler arasındadır.

İlaç kullanımı:
Daha çok yüksek tansiyon ilaçlarının bir yan etkisi olarak ortaya çıkan öksürük kuru ve kronik bir yapıdadır.

Öksürüğü kesmek için ne yapılmalı ?
Öksürük günlük geçici önlemlerle geçiyor gibi görünsede en kısa zaman bir hekime başvurup detaylı tetkiklerden geçilmelidir.


Etiketler: öksürük , genel sağlık, üst solunum yolları , alerjik etkenler, reflü, astım