16℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Kongre Duyuruları

Psikanalitik Bakışlar Sempozyumu 2018

Son Güncelleme : 16 Eylül 2019 10:09Kongre Tarihi: 08 Aralık-09 Aralık 2018
Kongre Şehri: İstanbul/Türkiye
Kongre Yeri: Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi
Kongre Web Sitesi: http://www.psikanalitikbakislar.com

"Gerçekliğin kabulü hiçbir zaman sona ermez, hiç kimse iç ve dış gerçeklikle bağlantı kurmanın geriliminden azade değildir." D. W. Winnicott.

İnsan doğduğu andan itibaren hem dış dünyadaki nesneleri keşfeder hem de kendi içsel nesnelerini sürekli olarak yeniden yaratır. İç dünya ve dış gerçeklik, hem ayrı hem de iç içe olup, bir sarkaç misali her iki tarafa da salınır: kimi zaman bir harmoni içinde kimi zamansa şiddetli çarpışmalarla. İşte bu çarpışmalar sahneye geldiğinde, psikanalizin işlevi kişiye kendi içsel dünyasının varlığına dair bilinçlilik kazandırmak olduğu kadar dış dünyayı da gerçeklik boyutuyla görmesini ve özümsemesini sağlamaktır.

Savaşlarla sürüp giden, insan eliyle gerçekleşen veya doğanın yarattığı felaketlerin birbirini izlediği 21. yüzyılın bu yıkıcı döneminde iç dünya ve dış gerçeklik arasında nasıl bir etkileşim bulunmaktadır? Çağımızda ölüm dürtüsünün figüranları her gün, her dakika zihnimizde ve evimizin içindeyken psikanaliz odamızda analist ve analizan olarak umut peşinde yaratıcılığa yaslanarak nasıl sağ kalacağız?

Doğduğumuz andaki çığlığımızı andıran bu tekinsizliği anlayabilmek, içinde yaşadığımız dünyayı ve iç dünyalarımızı anlamlandırabilmek için 8-9 Aralık 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşabilmek dileğiyle…

Etiketler: Psikanalitik Bakışlar Sempozyumu ,Psikanalitik , Psikanalitik Bakışlar,