9.44℃ açık
Ankara Hava Durumu

Kadın Sağlığı

Rahim Ağzı Kanserinde Yeni Tanı Yöntemi

Son Güncelleme : 02 Temmuz 2018 13:07

Johns Hopkins Tıp Fakültesi bilim adamları tarafından rahim ağzı kanserine tanı koymak için yeni bir idrar testi geliştirildi.


Dünya Kanser Araştırmaları Fonu’nun açıklamasına göre; Amerika’da rahim ağzı kanseri kadınlarda ölüm nedeninin başında geliyor.

Smear testinin ( rahim ağzından alınan örnek incelenmesiyle yapılan kanser tarama testi) kadınlarda düzenli olarak yapılmasıyla kadınlarda rahim ağzı kanseri oranı düştü.

Bilim insanları smear testine ulaşılması zor olan bölgelerde, geliştiren idrar testinin çok faydalı olacağını belirtiyorlar. Yeni geliştirilen bu test sonucuna 4 günde ulaşılabiliyor. Bilim insanları bu süreyi 3 saate düşürmeyi amaçlıyor.

                                                              

                                                                BİYOPSİ YÖNTEMİNE GEREK KALMAYACAK

Johns Hopkins Tıp Fakültesi ve Johns Hopkins Kimmel Kanser Merkezinden Onkolog Dr. Rafael Guerrer Preston: “ Test kullanıma girdiğinde pek çok hastada biyopsiye gerek kalmayacak. Amacımız şu an piyasada bulunan tarama testlerinden daha ucuz ve daha etkili bir test geliştirmekti. İdrar testimizin doğruluk oranı da %90 – 95 civarında” dedi.

Testin yakın gelecekte Türkiye’de de uygulanması bekleniyor.

 

Etiketler: Rahim Ağzı Kanseri, İdrar Testi