17℃ parçalı bulutlu
Ankara Hava Durumu

Ruh Sağlığı (Çocuk-Ergen Yetişkin)

Stresliyken ‘fazla yemek yeme’ davranışına dikkat !

Son Güncelleme : 20 Ağustos 2018 11:08

Öfke, depresyon, sıkıntı, yalnızlık gibi negatif duygu durumlarında; pek çok kişide ‘fazla yemek yeme’ davranışı görülüyor. Stresliyken ayrıca kabuklu ve ses çıkartan yiyecekler tercih ediliyor.


Yapılan araştırmalarda, obez bireylerin sinirli olduklarında aşırı yemek yedikleri ortaya çıkmış. Kişilerin stres durumlarında rahatlama amacıyla kabuklu ve ses çıkartan yiyecekleri tükettiği belirtilen araştırmada, hafif besinlerin tercih edilip bol hareket edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Araştırmada: Obezlere  ‘Stresliyken canınız ne ister; hangi besinlere yönelirsiniz?’ sorusu sorulduğunda; hızlı yenen, çıtırtılı ve gürültülü sesler çıkartan, yüksek kalorili cips, çekirdek, kabuklu fıstık gibi besinlere yöneldikleri ortaya çıkmış.

Bu tarz besinlerin kişilerin stres durumlarını bir miktar da olsa rahatlama ve efor sarfetme amacıyla tercih ettikleri düşünülüyor. Fakat cips, çekirdek, kuruyemişler gibi yağ içeriği ve kalori değeri yüksek olan besinler fazlaca yendiğimde kilo artışı meydana gelebilmekte ve bu durum kişileri daha da mutsuz ettiği de biliniyor.

  

Duygu durumunuz ile beslenme durumunuzu birbirinden ayırın!

Kilo almamak, hatta kilo vermek için duygu durumunuz ile beslenme durumunuzu ayırmalısınız. Can sıkıntısında, çok stresli olduğunuzda önünüze ne gelirse yemek yerine; daha hafif ve sağlıklı besinleri tercih edebilirsiniz. Örneğin: salatalık ve havuç dilimlerinden hazırladığınız bir kokteyl tabağı veya harika meyve dilimlerinden oluşan bir meyve salatası tercih edebilirsiniz. Stresli olduğunuzda televizyon karşısında sağlıksız besinler atıştırmak yerine dışarı çıkıp yürüyüş yapabilir veya dans ederek stresinizi atabilirsiniz. Böylece hem spor yaparak kendinizi daha iyi hisseder; hem de ideal kilonuzu korumuş olursunuz. Alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz; yeter ki isteyin! Duygu durumunuz için psikolojik yardım alabilir; doğru besinler için de Diyetisyen danışmanlığı alabilirsiniz.

Etiketler: stres , yeme alışkanlıkları, obezite ,psikolojik sorunlar , öfke , depresyon, negatif duygu durumları , fazla yemek yeme