15℃ gök gürültülü hafif yağmurlu
Ankara Hava Durumu

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebekte Gebelik Şansını Artırmak Mümkün mü?

Son Güncelleme : 02 Temmuz 2018 16:07

Üreme Tıbbı ve İnfertilite Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, Yüzde 100 Sağlık’ın Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Merak Edilen Sorularını Yanıtladı.


YYS : TÜP BEBEKTE GEBELİK ŞANSINI ARTIRMAK MÜMKÜN MÜ?

DR. GURUR POLAT: Embriyonun rahimde tutunabilmesi için, öncelikle annenin vücut savunma sistemleri tarafından tanınması, daha sonra tanınan bu yabancının ‘dost’ olarak nitelendirilmesi gerekmektedir. Zira embriyonun yarısı babadan gelmektedir. Aksi takdirde anneyi mikroplardan, yabancı maddelerden koruyan sistem devreye girecek ve embriyoyu yok edecektir. Bu tanışma sırasında hücre yüzeyindeki antijenler, algılayıcı reseptör ve salgılanan antikorlar, pinopod adı verilen aracı hücreler, kanın beyaz küreleri (özellikle lenfositler) rol oynar.

YYS : TÜP BEBEKTE EMBRİYO NASIL TUTUNUR?

DR. GURUR POLAT: Anne, embriyoyu ‘dost’ olarak kabullenirse kendi ‘öldürücü’ hücre ve salgılarından onu korumak için etrafına koruyucu bir kalkan duvar örer. Korumaya kavuşan embriyo, salgıladığı enzim ve faktörler yardımıyla bir miktar rahim içi hücresini yok eder, daha sonra kendi hücrelerini üreterek yarattığı boşluğa doğru ilerler. Bunu tekrar ve tekrar yaparak kendini rahim içi dokusuna gömer. Bu esnada embriyonun ve rahim içi dokusunun biyolojik saatlerinin birbirine uyması, yani zamanlama da önemlidir. Bu sistemde bir aksama olduğunda bebek tutunamayacak, tutunsa dahi düşük, rahim içi ölüm, erken doğum, büyüme gelişme geriliği risklerinde artış olacaktır.

YYS : EMBRYO TUTUNMASINDA ÖLÇÜLEBİLEN RİSKLER NELERDİR?

DR. GURUR POLAT: Embriyonun tutunması ile ilgili söz konusu riskleri araştıran testler ana hatlarıyla; pıhtılaşmaya yatkınlık testleri, romatoid testler,-genetik ve enfeksiyona yönelik testler,-lenfosit testleri, rahim içi yapısını araştıran testler olarak sınıflandırılabilir.

Anlaşıldığı üzere, bakılacak pek çok alan olduğundan, her tüp bebek uygulanacak hastaya bu testlerin önceden yapılması mantıklı değildir. Bir sorun varsa üzerine gitmek için araştırılır. Kaçıncı günde embryo transferi yapılırsa gebelik şansının daha iyi olacağını araştıran testler de mevcuttur.

Problemli vakalarda, tedavi seçenekleri de buna göre planlanır.

  • Örneğin lenfosit aşısı, anneye ait beyaz kürelerin bebeği tanımasını kolaylaştırır.
  • Aspirin hem kanı sulandırarak akışı destekler, hem de beyaz kürelerin inflamasyonunu (hücum ve bir yerde toplanma isteği) azaltır.
  • Kan sulandırıcı iğnelerin bu konuda etkisi daha kuvvetlidir.
  • Kortizon ve türevi ilaçlar, saldırıcı tipteki beyaz küreleri baskılar. Eğer enfeksiyona bağlı total beyaz küre alarmı varsa kombine antibiyotik tedavisi kullanılır.
  • İyi ve kötü niyetli beyaz kürelerin kendi içindeki oranlarının bozuk olduğu durumlarda immünglobulin kullanılabilir.
  • Rahim içindeki polip, myom gibi yer kaplayan lezyon ve yapışıklıklar, histeroskop adı verilen kameralı aletle rahim içine girilerek çözümlenir. Gerekirse parça alınarak incelenir, yapışıklıklar açılır.