22℃ az bulutlu
Ankara Hava Durumu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Türk Bilim Adamlarından “Yanık Tedavisinde Devrim Gibi Buluş !

Son Güncelleme : 19 Temmuz 2018 18:07

Türk Bilim adamı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ‘Kan ve Kök Hücreden Yapay Deri Üretimi’ buluşu ile ABD’den ödül aldı.


Acıbadem Altunizade Hastanesi Kemik İliği Nakli Ekibinden Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuarı Direktörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı, uzun süredir üzerinde çalıştıkları, yanık tedavisinde devrim niteliğindeki buluşu ile tıp dünyasında büyük ses getirdi. Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibinin buluşu ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin ‘En İyi Deneysel Araştırma Ödülünün sahibi oldu.

Bu çalışma Türkiye’nin ‘ilk yerli yapay deri üretimi’ olması özelliğiyle de bir ilk. Yapay deri üretimi ülkemizde de her yıl yanık nedeniyle tedavi gören 1 milyonu aşkın kişiye umut olabilecek.

                                                   

                                                     PROF. DR. ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı eğitimini, 1985’te 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1991’de İç Hastalıkları uzmanlığını bitirdi. 1997’de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hematoloji üst uzmanlığını tamamladıktan sonra 2009’a dek Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde hem transplant ünitesi sorumluluğu yaptı hem de Türkiye’nin ilk hücre işleme laboratuvarını açtı. 1999’da profesör unvanı alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı halen Acıbadem Altunizade Hastanesi Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapıyor.

Etiketler: Yanık Tedavisi, Türk Bilim Adamları, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Kan Ve Kök Hücre Üretimi