23.89℃ açık
Ankara Hava Durumu

Ağız ve Diş Sağlığı

Türklerin Çay Sevgisinin Bedeli “Sararan Dişler”

Son Güncelleme : 13 Eylül 2019 14:09

• İlerleyen yaş, dişe gelen travmalar, eski dolgu ve protezler dişlerin rengini bozuyor… • Diş beyazlatma işlemleri uygun koşullarda yapılmazsa dişe ve diş etine zarar verebilir • Evde yapılan diş beyazlatma işlemleri dişlerde kalıcı harabiyet ve hassasiyete neden olabilir… • Çay sevgisi ve sararan dişler konusunda yapılabilecekler.


Diş estetiğinin en önemli konularından biri diş minesinin rengidir. Estetik olarak herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Dişteki renk değiştirme sebepleri çok farklıdır. Çay kahve, sigara, boyalı içecekler, kola, kırmızı şarap gibi içecekler dişlerin renginin koyulaşmasına neden olur. Diş rengi de ten renginiz gibi kalıtsaldır ve doğal olarak daha koyu olabilir. Çocuk yaşta kullanılan bazı ilaçlar da dişlerde koyu lekelere neden olur. Nedeni ne olursa olsun dişlerin daha beyaz ve estetik olması mümkündür.

Diş Hekimi Yalçın Erdin, diş estetiğinin önem kazanmasıyla beyazlatma yöntemlerinin ön plana çıktığını, tedavi ve kontrol amacıyla diş hekimine gitmeyenlerin bile dişlerini beyazlatmak için kliniklere başvurduklarını söyledi.

Evde diş beyazlatma işlemlerinin uygun koşullarda yapılmaması halinde diş eti ve dişlere zarar vereceğini kaydeden Diş Hekimi Yalçın Erdin şunları söyledi;

“Diş Beyazlatma işlemi diş hekiminin kontrol ve gözetiminde uygulanırsa, herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Ancak, hastaların bu ürünleri evde bilinçsizce kullanması, diş ve diş etine zarar verebilir, dişte duyarlılığa neden olabilir.”

DİŞ BEYAZLATICI DİŞ MACUNLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİN

Dişlerinde çeşitli nedenlerle sararma olanlar ve sigara tiryakileri, dişlerinin beyaz bir görünüme kavuşmasını sağlamak için beyazlatıcı etkili diş macunu kullandığında, bu tip diş macunlarının içeriğinde bulunan aşındırıcı maddeler nedeni ile dişlerinde tahribata neden olur. Minelerin zarar görmesi nedeniyle, dişlerinde sararma olanların uzun süre beyazlatıcı macun kullanmaları yerine normal macunlarla dönüşümlü olarak kullanması gerekmektedir.

DİŞ BEYAZLATICI TOZLARIN ZARARLI ETKİLERİ OLABİLİR

Eczanelerde satılan beyazlatıcı tozlar dişin üst yapısını eroziv (aşındırıcı) bir etki ile yok eder, ilk başlarda bir beyazlama sağlar ama daha sonra çabuk bir kirlenme problemi ortaya çıkarır. Bu nedenle Florlu diş bakım ürünleri kullanıp pütürlü macunlardan ve diş temizleyicilerden uzak durmaya çalışılmalıdır.

MAVİ IŞIKLA BEYAZLATMA

Son yıllarda ışık kaynakları kullanılarak yapılan beyazlatma işlemlerinin büyük ilgi gördüğünü kaydeden Yalçın Erdin, bu teknikle diş minesinin herhangi bir zarar görmeden, kontrollü bir sıcaklık artışı elde edilerek dişlerin etkili bir şekilde beyazlatılabildiğini söyledi.

Erdin, beyazlatma işleminin uzun süre etkisini koruduğunu, bazı hastalarda beyazlatılan dişlerin uzun yıllar değişmeden kaldığını, bazı kişilerde ise renk değişimi görülebildiğini anlattı.

AŞIRI ÇAY TÜKETİMİNİN BEDELİNİ DİŞLER ÖDÜYOR

Türkiye’de çay tüketiminin çok fazla miktarda olduğuna dikkat çeken Yalçın Erdin bunun yanı sıra renkli gıdalar, sigara, kahve, çay ve asitli içeceklerin diş renginde koyulaşmaya neden olduğuna da dikkat çekti.

 

Yalçın Erdin şunları söyledi;

 “ Açılan rengin kalıcı olması özen ister. Aşırı sigara, kahve, kola ve çay tüketenler  beyazlatma işleminden sonra bu alışkanlıklarından vazgeçmez iseler, kısa zamanda renk %10-20 geriye dönebilir. Genellikle beyazlatma yaptıran hasta 6 aylık periyotlarla kontrol edilir.  Yaklaşık bir yıl sonra işlemin tekrarlanması gerekebilir. Beyazlatma sonrasında seyrek olarak sıcak-soğuk hassasiyeti görülebilir. Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.”