Eyvah Kilo Vermem Durdu!

Eyvah Kilo Vermem Durdu!

6 Aralık 2023 Kapalı Yazar: Yuzde 100 Saglik

 Direnç kilosu nasıl kırılır?

Kilo verme sürecinde en önemli bariyerlerden bir tanesi tartıda takılan kilolardır.

Diyet yapan kişilerin sürekli aynı hızda ve yüksek oranda kilo vermek istediğini belirten Diyetkolik Beslenme ve Diyet Uzmanı Berre İncekara; “Direnç kilosu diyete devam edip etmeme sürecinde çok kritik bir dönem, eğer istikrarlı ve sabırlı olunursa kilo verme sürece hedefe ulaşır’ dedi.

Kilo verme süreci her kişinin metabolizması birbirinden farklı olduğu için kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu yüzden kişiye özel diyet listesi veya beslenme düzeninin oluşturulması büyük önem taşır. Diyete başlangıçta ödemle birlikte verilen kiloların yüksek olabileceğini belirten Diyetkolik Beslenme ve Diyet Uzmanı Berre İncekara, bir zaman sonra bu oranın azalmaya başlayabileceğinin hatta sıfırlanabileceğinin altını çizdi. İncekara; “Vücut belli bir kiloya indikten sonra kendini güvende hissettiği bir kiloda korumaya alabilir. Bu durum aslında bedenin yağ yakımı sonucu kilo verilmesine karşı verdiği bir tepkidir. Yaşanılan bu duraksama sonucu sabit kalınan kilo direnç kilosu  olarak adlandırılır.” dedi.

“Direnç kilosunu kırmayı azmedenler hedef kilosuna ulaşıyor”

Kilo verme sürecindeki en kritik basamak direnç kilosu ile yüzleşilen dönemdir. Direnç kilosuna yenik düşenler ve azmedenler olmak üzere insanların ikiye ayrıldığını belirten İncekara; “Direnç kilosu vücudun tepkisel bir sürecidir. Bu kabul edilir, sabırlı bir şekilde hedefe ilerlenilirse sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir” dedi.

Direnç kilosu nasıl kırılır?

Direnç kilosunu kırmak için kalori azaltmaya yönelik şok diyetler, ağır detoks programları veya ağır sporlar yapmaya başlamak ve vücuda aşırı yüklenmek sağlık açısından yorucu olabilir. Bunun yerine vücudu gün içerisinde hareketli tutmaya ve vücuttaki kas oranını arttıracak sporlara yönelmeye diikat edilebilir. Bu sayede bedenin gelişen kaslar enerji ihtiyacını karşılamak için bir süre sonra daha fazla yağ yakmaya başlar. Altta yatan herhangi metabolik bir rahatsızlık yoksa hareketli yaşam ve dengeli beslenme ile direnç kilosu kısa sürede kırılır ve kilo verme serüveni kaldığı yerden devam eder.