Doktorlardan sağlık çalışanlarına şiddete tepki..

Doktorlardan sağlık çalışanlarına şiddete tepki..

17 Nisan 2021 Kapalı Yazar: admin

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ramazan Sürücü, Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde grup adına yaptığı açıklamada, Fikret Hacıosman’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, sağlık kurumlarında şiddetin normalleşmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

GAZIANTEP’TE 9 YIL ONCE GOREVI BASINDAYKEN HASTA YAKINI TARAFINDAN BICAKLANARAK OLDURULEN DOKTOR ERSIN ARSLAN, ADINI TASIYAN HASTANEDE MESLEKTASLARI TARAFINDAN ANILDI. FOTO: MUSTAFA KANLI-GAZIANTEP-DHA

2005 yılında Prof. Dr. Göksel Kalaycı’nın hastası tarafından öldürülmesiyle şiddetin başladığına dikkat çeken Sürücü, Gaziantep’te de Ersin Arslan’ın öldürüldüğünü anımsatarak, sağlıkla ilgili düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlıkta Şiddet Yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini ifade eden Sürücü, şunları kaydetti:

“Türk Tabipler Birliği TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerden randevu talep etti ve  üç partinin grup başkanvekilleriyle görüşmelerde bulundu. İktidar partisinden de aynı duyarlılık ve desteği bekliyoruz. Biz hekimler ve sağlık çalışanları buna tahammül etmeyeceğiz. Bunu kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta şiddet yasasının hemen çıkarılmasını istiyoruz. Büyük bir özveriyle görevlerini yapan ve görevleri başında sözel ve fiziksel şiddete uğrayan, yaralanan mesleğini bırakmak zorunda kalan sağlık çalışanlarına borcunuz var.”

Türk Tabipleri Birliği, tabip odaları, sendikalar, dernekler ve tüm sağlık çalışanları olarak sağlıkta şiddete karşı eylem planı başlattıklarını aktaran Sürücü, 10 Ekim’den itibaren 7 gün boyunca “Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum” temalı nöbet eylemleri başlatacaklarını kaydetti.

Ayrıca Sürücü, 17 Ekim’de tüm tabipler odası başkanlarıyla Türk Tabipleri Birliği’nin “Sağlıkta Şiddete Karşı Bildirgesi” ni kamuoyuyla paylaşmak, TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanıyla görüşmek üzere Ankara’ya gideceğini belirtti.