Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yüzelim !..

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için yüzelim !..

31 Mart 2021 Kapalı Yazar: admin

Yüzme sporu tüm kasların çalıştırıldığı bir spordur. Bu sebeple diğer spor türlerine göre iki kat daha kalori yaktırır. Bununla paralel hızlı ve sağlıklı kilo vermek için ideal bir spordur.

Yüzme sporu küçükten büyüğe herkesin yapabileceği verimli aynı zamanda eğlenceli bir spor.. Aynı zamanda suda yapıldığı için bireyler daha az yorulur. Yüzme sporuna başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri yemekten hemen sonra yüzme yapılmamalıdır. Karnın dolu olmaması gerekir. Bunun için genellikle yemekten 1 saat sonra yapılması daha sağlıklı olacaktır. İkinci olarak yüzmeye başlamadan önce küçük ısınma hareketleri yapılmalıdır. Boyun, bel bölgesi, el ve ayak bilekleri gibi bölgelere ısınma hareketleri yapılmalı ve kaslar ısıtılmalıdır.
Bütün kas sistemini çalıştıran yüzme sporunda bazı yüzme teknikleri uygulanarak kilo verilebilir.

Kalça-basen hareketi:
Bu hareket özellikle kalça ve basenden kilo vermek isteyenler için idealdir. Düzenli uygulanmasıyla sıkılaşmaya da yardımcı olacaktır. Bu harekette havuzun kenarında kollar uzatılarak kenara tutunulur. Vücut bu harekette dik olmalıdır. Sağ ayak yere basarken sol ayak havaya kaldırılıp indirilmeli. Daha sonra aynı hareket sol ayak üzerinde tekrarlanır. Bu şekilde bacaklar yorulmaya başlayıncaya kadar tekrarlanır.

Karın-göbek hareketi:
Bu harekette sırt üstü uzanılır ve eller havuzun kenarından tutulur. İki bacak dizlerin bükülmesiyle karna doğru çekilir. Daha sonra sırayla sağ ve sol ayak havaya kaldırılır. Bu hareketin ardından eller yine havuzun kenarına tutularak yüz üstü yapılır. Ayaklar duvara doğru çekilir ve bırakılır.