Yaşam kalitemizi bozan romatizmaya dikkat !..

Yaşam kalitemizi bozan romatizmaya dikkat !..

10 Nisan 2021 Kapalı Yazar: admin

Eklem iltihaplanması, kemik erimesi, kireçleme, gut hastalığı ve lupus gibi romatizma türleri bulunur. Birçok türde romatizmanın nedenleri henüz saptanmış değildir.

Romatizma ,ağrı, şekil bozukluğu, şişlik, hareket zorluğu, sinir sistemi ve kalp sorunları ile ortaya çıkabiliyor. Erkeklere oranla kadınlarda görülme olasılığı fazla olan romatizma hastalığının, yaşa bağlı olarak görülme ihtimali de artıyor.

Gut Hastalığı:

Vücutta gereğinden fazla ürik asit birikmesi ile oluşan gut hastalığı, romatizma nedenlerindendir. Diz, dirsek, topuk, parmak, ayak üstü ve bileklerde bu rahatsızlığın etkileri gözlenir.

Kireçlenme:
Kıkırdak ve kemik yapısına zarar veren bir rahatsızlıktır. Bel, boyun, diz, kalça ve eller vücutta sık olarak görüldüğü bölgelerdir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre fazladır.Yaşlanma, aşırı kilo, genetik faktörler ve ilgili uzvun fazla kullanılması etkisi ile oluşur.

Lupus:
Bağışıklık sisteminin vücut doku ve hücrelerine saldırması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Romatizma oluşumunu tetikler ve tam olarak oluşma nedeni bilinmez. Ciğer, beyin, cilt ve damarlar gibi eklemleri de etkiler. Eklem yapılarında şişlik ve ağrı şeklinde görülür.

Kemik İltihabı:
El ve ayak bileklerinde sık görülen ve romatizmaya neden olan hastalıklardan biridir. Kısa süre içinde kendiliğinden geçmesi mümkün olduğu gibi uzun süre devam ettiği de görülür.