Çağımızın Hastalığı Obezite, Yediden Yetmişe Herkesin Sorunu…

Çağımızın Hastalığı Obezite, Yediden Yetmişe Herkesin Sorunu…

5 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: Yuzde 100 Saglik

Çağımızın hastalığı obezite yediden yetmişe herkesin sorunu haline geldi. İstanbul Bariatrics kurucularından Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel ve Prof. Dr. Ahmet Gökhan Türkçapar, en çok merak edilen 5 soruyu, YÜZDE 100 SAĞLIK okurları için cevapladı.

Özellikle aşırı kilolu kişilerde, diyet ısrarı gereksiz diyen Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel ve Prof. Dr. Ahmet Gökhan Türkçapar; hastanın beden kitle indeksi 40’ın üstünde ise ya da 35-40 arasında olup şişmanlığa bağlı şeker, tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastalıklardan en az ikisi varsa “morbid obezite” söz konusu olduğunu ve bu durumda da ameliyata başvurulması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Bariatrics kurucularından, Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel ve Prof. Dr. Ahmet Gökhan Türkçapar, mide küçültme ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilen beş soruyu sizler için cevapladı.

YYS : Mide küçültme için hangi düzeyin üstünde şişman olmak gerekir?

Beden kitle indeksi 40’ın üstünde ise, ya da 35–40 arasında olup şişmanlığa bağlı şeker, tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastalıklardan en az ikisi varsa “morbid obezite” söz konusudur ve bu durumda ameliyatla tedavi gereklidir. Çünkü bu tedavinin hastada 14 yıl kadar yaşamı uzatıcı etkisi kanıtlanmıştır.

YYS: Beden kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Kilomuzu boyumuzun karesine böldüğümüzde çıkan rakamdır. Örneğin 100 kilo ve 2 metre boyda olan birinde beden kitle indeksi 100/4= 25’dir.

YYS: Mide küçültme ameliyatı ağrılı mıdır?

Tüm şişmanlık ameliyatları laparoskopik yani “kapalı” ameliyatlardır. Dolayısıyla batına milimetrik deliklerden girilir ve büyük karın kesisi yapılmaz. Bu nedenle ameliyat sonrasında ağrı hemen hemen hiç olmaz ve hastalar aynı gün ayağa kalkar. Birkaç gün içinde taburcu olup 1 hafta kadar sonra da işlerinin başına dönerler.

Açık ameliyat yapılmadığı için iyileşme çok daha hızlı olur dolayısı ile sosyal hayata ve iş yaşamına dönüş en hızlı biçimde gerçekleşir. Öte yandan kesi olmadığından iz kalmaz ve estetik anlamda sorun oluşturmaz.

YYS: Mide küçültme ameliyatları tehlikeli midir?

Tamamı kapalı olan bu girişimlerin riskleri minimumdur.  Morbid obez olmanın hastanın üstüne yüklediği ölümcül risk, ameliyatın riskine göre çok daha fazladır. Öte yandan morbid obez olarak yaşanan yıllarda hastaların yaşam kalitesinin düşüklüğü, sosyal hayattan kopmaları ve iş yaşamlarında üretimin azalması ya da ortadan kalkması da göz önüne alındığında yapılan cerrahinin hastalara çok önemli kazanımlar sağladığı görülmektedir.  

YYS: Mide küçültme ameliyatları şeker ve tansiyona etkili midir?

Bu ameliyatlar şişmanlığa bağlı gelişmiş tip 2 şeker ve hipertansiyonu tedavi ederler. Uyku apnesini, karaciğer yağlanmasını, polikistik overi derhal düzeltirler. Ayrıca kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde ise cinsel gücü artırırlar.

CERRAHİ İLE TEKRAR CERRAH OLDUM..

Ortopedi Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barbaros Hayrettin Uzuner, (56 ) iki yıl önce İstanbul Bariatrics Merkezi’nde mide küçültme ameliyatı oldu. Tedaviden sonra cerrahi ile tekrar cerrah oldum diyen Uzuner, şu anda 100 kilo verdi.

Bu tedaviyle birlikte Uzuner’in, şeker, tansiyon, uyku apnesi ve karaciğer yağlanması bitti.

Eklemleri rahatladı. Şu anda bol bol dağ yürüyüşleri yapan Uzuner’i en çok mutlu eden şey mesleği olan cerrahi uzmanlığını rahat ve başarılı biçimde gerçekleştiriyor olması.

Hastalıklardan kurtuldu!

DÜNYA STANDARTLARINDA YAPILAN ZAYIFLAMA AMELİYATLARI, YURT İÇİNDEN OLDUĞU KADAR YURT DIŞINDAN DA HASTALARIN TERCİH SEBEBİ

YURTDIŞINDAN GELEN HASTALARIN, AMELİYET ÖNCESİ VE SONRASI İÇİN İSTANBUL’DA 7 GÜNLÜK BİR KONAKLAMA YAPMALARI YETİYOR.

Yerdel ve Türkçapar’ın verdiği bilgiye göre;  3 yıl önce kurdukları İstanbul Bariatrics merkezinde 400’ün üstünde ameliyat yapılıyor, bugüne kadar hiçbir hasta kaybı yaşanmayan merkezde hiçbir olguda açık ameliyata dönülmeden,% 0.2’lik ( binde 2) bir komplikasyon oranı ile cerrahi tedaviler gerçekleştiriliyor. Bütün ameliyatlara iki profesörün birlikte giriyor, yani bu başarı tam bir ekip çalışmasının sonucu. Yerdel ve Türkçapar dünya standardında hasta hazırlama ve takip protokollerini 7’den 70’e tüm hastalara aynı özen ve dikkatle uyguladıklarını ve hastalarına gerek psikolojik, gerekse diyet desteği ile bu alanda uzman profesyoneller tarafından merkezlerinde destek verdiklerini ve hastaların ömür boyu takip edildiğini kaydediyor. Hastalarının yüzde 70 – 80’i İstanbul dışından ve Avrupa’nın her ülkesinden geldiğini kaydeden Yerdel ve Türkçapar, hastalara dünyada en son uygulanan yeniliklerle tedavi imkânları sunduklarını, bu tür hastalara sürekli tam destek vermenin yapılan işin bir parçası olduğunun altını çizdi. Şehir dışından gelerek ameliyat olacak hastaların İstanbul’da minimum 5, maksimum 7 gün kalmaları gerekiyor.

AMELİYATTAN SONRA BENİ EN MUTLU EDEN ŞEY, İNSANLARIN BANA DAHA FARKLI BAKMALARI OLDU.

Ozan ve Emirhan, 19 ve 23 yaşlarındalar ve ameliyat sonrası 100’er kilo verdiler. Şeker’den ve karaciğer yağlanmasından kurtuldular. İki yıldır yepyeni hayatları var. Genç yaşta obezite sorunu yaşayan Ozan, “Ameliyattan sonra beni en mutlu eden şey; insanların bana olan bakışlarındaki değişiklik oldu” dedi.