İlişkiye Heyecan Katmanın En İyi Yolu Spordan Geçiyor!..

İlişkiye Heyecan Katmanın En İyi Yolu Spordan Geçiyor!..

2 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: Yuzde 100 Saglik

Spor yapmak hobiniz veya yaşam tarzınız olmasa da ilişkiye heyecan katmanın en iyi yolu,  yine de spordan geçiyor.

Günümüzde birçok insanın günlük hayatlarını hayal etmek zor değil; işlerinize odaklanmışsınız, günleriniz koşuşturma ile geçiyor, bırakın birlikte bir şeyler yapabilmeyi, bazı günler doğru dürüst görüşecek zaman bile bulunamıyor. Hele çocuklarınız varsa, durum daha da karışık. Peki, birbirinize dokunacak zamanı ve enerjiyi bulabiliyor musunuz, yoksa yatağa girdiğinizde tüm derdiniz, ertesi iş gününe dinlenmiş başlayabilmek için kesintisiz bir uyku çekebilmek mi?

İYİ DE NEREYE KADAR? 

Biliyoruz, özellikle sabahın köründe ya da iş dönüşünde antrenman yapmaya motive olmak pek kolay değil. Spor yapmak hobimiz ya da yaşam tarzımız değilse, bizi dürten, ancak, yapmalıyım düşüncesi olur. Hele  konusunda bilinçliysek, koşturmacalı ama hareketsiz yaşantımız yüzünden, içten içe kendimizi suçlar, en yakın zamanda spora başlayacağım der ve erteleriz. Sonunda bir spor salonuna üye olan arkadaşlarımızdan pek çoğunun da, bir süre sonra sıkılıp yarım bıraktığına tanık olmuşuzdur.

HAYATINIZA VE İLİŞKİNİZE RENK KATIN

Fit görünmeye özen gösteriyorsanız ve spor yapmaya motive olduysanız, elbette tek başınıza başlayabilirsiniz. Burada bir parantez açalım: Fit görünmeyi yalnızca estetik olarak kusursuz görünmek ya da güçlü kaslara sahip olmak şeklinde düşünmeyin. Fit yaşam size bunları da getirecektir; ama esas olan; günlük yaşamdaki aktiviteleri zorlanmadan yapabilmenizdir. Sporu eşinizle birlikte yaparsanız, fiziksel olarak iyi görünmekle kalmayıp, birlikte iyi hissetmeyi ve bunu kalıcı hale getirmeyi başarabilirsiniz.

Eşinizle birlikte yapabileceğiniz spor aktivitelerini keşfetmek hiç de zor değil. Önemli olan harekete geçmek. Bulunduğunuz ortama yakın bir parkta veya ormanda yürüyüş yapabilir, koşabilirsiniz. Bir sitede yaşıyorsanız, büyük ihtimalle yürüyüş parkurunuz vardır, o işinizi daha da kolaylaştırır. Belki bir doğa yürüyüşleri grubuna üye olup, hafta sonlarını daha hareketli geçirebilirsiniz. Kim bilir, gündüz katıldığınız zorlu yürüyüş veya tırmanışın yorgunluğunu akşam kamp ateşinin başında atmaya çalışırken, eşinizle aranızdaki romantizm öyle canlanabilir ki, çadırınızda baş başa zaman geçirmek için sabırsızlanabilirsiniz.

SPOR İLİŞKİNİZE NELER KATAR?

Kısacası, birlikte spor yapmanın ilişkinize katacağı şeyleri yabana atmayın, diyoruz. Aşağıda bu “şeyleri” özetlemeye çalışacağız. Okuyun, siz karar verin; değer mi değmez mi?

  1. Birlikte kaliteli zaman geçirmek, eğlenmek.
  2. Ortak bir hedefe yönelmenin ve başarmanın verdiği BİZduygusunu güçlendirmek.
  3. Birbirini takdir etmek, daha çok beğenmek, daha çekici bulmak.
  4. Sizinle aynı şeyleri yapmaktan hoşlanan yeni, dinamik arkadaşlar edinmek.

MUTLU OLMAK SAĞLIKLI YAŞAMDAN GEÇİYOR

Eşinizle farklı kariyerlere odaklanmışsanız, arkadaş çevrelerinizin bambaşka ilgi alanlarına sahip olması normaldir; öyle ki, bırakın birlikte bir şeyler yapmalarını, birbirlerinden hoşlanmalarını bile bekleyemezsiniz. Arkadaşları yüzünden kendi ilişkilerinde zaman zaman gerginlik yaşayan çiftler olduğu da malum. Oysa eşinizle birlikte katıldığınız bir sağlıklı yaşam grubunda, ortak arkadaşlarınızla birlikte yapacağınız eğlenceli/sağlıklı/fit yaşama aktivitelerinin ilişkinize olumlu katkısı beklediğinizden büyük olabilir.

Spor yapmanın sağlığa yararı ortada; kendinizi daha zinde ve güçlü hissedersiniz, aynadaki görüntünüzün yarattığı hoşnutluk güven tazeleyicidir, ama bundan ötesi var: Mutluluk!

Burada, birazcık bilimin alanına gireceğiz. Hormonlardan söz ediyoruz. Antrenman sırasında, beden, ağrı sinyallerini bloke eden ve kendini iyi hissetme duygusunu yaratan, mucizevi hormon endorfin’i  salgılayan hücreleri tetikliyor.  Kendinizi iyi hissetmeniz işin sadece yarısı! Zira kimyanız, bedenlerinizi değiştirme yönünde çalışmaya başlıyor. Egzersiz sırasında, beyin seks hormonlarının salgılanmasını da kışkırtıyor; böylece endorfinlerdeki karşılıklı yükseliş ateşi yakmak için yakıt haline geliyor.

Yukarıda anlatılanlara ek olarak, bir fitness planına sadık kalanlar, amaçlarına ulaşmanın getirdiği gurur duygusunu yaşıyorlar. Bu özgüven, karşılıklı iyi hissetme duygusunun ilişkiye daha da büyük katkıda bulunmasını sağlıyor.

Eşinizle spor yapmaya karar verdiğinizde, FitWell’in her ikiniz için de ayrı ayrı planlayacağı programları kullanabilirsiniz. İşin eğlencesi de burada başlayacak, gün boyu attığınız adımları, harcadığınız kalorileri ve egzersizlerinizi kıyaslayarak keyifli vakit geçirebilir, bireysel hedeflerinize ulaşırken birlikte yol almanın hazzını yaşayabilir ve bunun olumlu sonuçlarını somut biçimde görebilirsiniz.

Beraberliğinize yeni bir heyecan katacak, paylaşımlarınızı taçlandıracak bu fırsatı değerlendirmek için şimdi çok iyi bir zaman…

Unutmayın, siz her zaman birbirinize fit’siniz! 🙂