Bölgesel Zayıflama İçin          Hareket Şart

Bölgesel Zayıflama İçin Hareket Şart

17 Nisan 2021 Kapalı Yazar: admin

Diyet ile zayıflayan bir kişinin vücudunda sarkmalar oluşur ve bölgesel kilo verilmez. Bu nedenle diyet programınıza uygun ve rutin olarak sürdüreceğiniz bir egzersiz programı ile bölgesel kilo kaybı gerçekleştirmeniz daha kolaydır.

Bölgesel kilo vermek için düzenli kardiyo programının yanında hafif ağırlık egzersizleri yapmak oldukça etkilidir. Kardiyo programınızı 30 dakika tempolu yürüyüş ve 20 dakika bisiklet veya 45 dakika yürüyüş şeklinde oluşturabilirsiniz. Haftada 3 gün takip edeceğiniz bu program hem bel ve basen bölgenizin çalışmasına yardım edecek hem de vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Problemli bölgelerinizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Basen sıkılaştırma hareketleri

Lunge: Lunge hareketi basen ve bacakları sıkılaştıran en etkili hareketlerden biridir.

Sol bacak üstünde dik dururken sağ bacak sol bacağa doksan derece oluşturacak şekilde dizinizi kırın. Dengede kalarak yere doğru alçalın. Burada önemli noktalardan birisi dizin ayak parmaklarını geçmemesini sağlamaktır. Aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın. 3 set halinde 12’şer tekrar yeterlidir.

Squat: En etkili basen hareketlerinin başındadır. Türkçe anlamı çömelme olan bu hareketle daha fazla kalori yakmak isterseniz hafif dumbell eşliğinde de uygulayabilirsiniz.

Sırtınız düz ve bacaklar kalça hizasında açılır. Kollar dışa doğru uzatılır ve dizler kalçayı dışarı çıkaracak şekilde kırılır. Kalça yere paralel olmalıdır. Diz kapakları ayak parmaklarını geçmemelidir. Bir saniye bu pozisyonda kalınmalıdır. 3 set ve 15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Karın sıkılaştırma hareketleri

Topuğa dokunma: Yan karın yağlarının yakılmasında etkili olan bu hareket için yere uzanın ve dizlerinizi kırın. Bel boşluğunuzu karnınızı sıkarak kapattıktan sonra hafifçe doğrularak yan topuklarınıza değmeye çalışın. Sağ ve sol için 3 set 12 tekrar yapabilirsiniz.

Mekik: Karın kaslarını sıkılaştırmada en temel hareket mekiktir.

Sırt üstü uzanıp karnınızı yerdeki boşluğu kapatmak için sıkın. Bacakları uzatıp sağ bacağınız yerdeyken sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve sol dirseğiniz sağ bacağınıza değecek şekilde doğrulun. Hafif doğrulmanız yeterlidir.

Bu egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamak, bol su tüketimi ve dengeli beslenme ile bölgesel yağlardan kolayca kurtulmanız mümkün.